INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Radoński (Raduński) h. Abdank  

 
 
1 poł. XVII w. - po 1676
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Radoński (Raduński) Andrzej h. Abdank (zm. po 1676), poseł na sejmy, kasztelan żarnowski. Pochodził ze średnio zamożnej rodziny, której gniazdem była wieś Radunia w woj. sandomierskim, był synem Stanisława.

W młodości R. zapewne służył w wojsku. Wedle Zofii Trawickiej był posłem z woj. sandomierskiego na elekcję w r. 1648; zapewne więc to on podpisał sufragia na Jana Kazimierza z woj. sandomierskim, lecz jako «sędzia kapturu warszawskiego», przy czym w Vol. legum przekręcono jego nazwisko na Radomski. Z woj. warszawskiego posłował R. na sejm zwycz. w r. 1652. T. r. na sejmiku woj. sandomierskiego w Podkanowie we wrześniu został wyznaczony na komisarza do lustracji łanów wybranieckich w pow. opoczyńskim i chęcińskim, jednak w maju r. n. odwołano go z tej funkcji. Na sejm nadzwycz. w Brześciu Lit. w r. 1653 posłował R. znów z woj. sandomierskiego i został wybrany na deputata do Trybunału Skarbowego we Lwowie. W jesieni t. r. wziął zapewne udział w wyprawie żwanieckiej, prawdopodobnie z pospolitym ruszeniem woj. sandomierskiego, w chorągwi pow. radomskiego, jednak z początkiem października t. r. samowolnie opuścił swoją jednostkę. Sejmik opatowski we wrześniu 1658 obrał R-ego deputatem do Trybunału Kor. Cześnik sandomierski już w r. 1661, posłował na sejm w t. r. Został na nim wyznaczony do komisji do rewizji skarbu kor. i do komisji mającej zająć się rozgraniczeniem dóbr królewskich w Kamieńcu Mazowieckim. W maju 1662 R. marszałkował sejmikowi relacyjnemu woj. sandomierskiego. Dn. 26 IX 1665 został mianowany kasztelanem żarnowskim. Uczestniczył w sejmie elekcyjnym 1669 r. oddając głos na Michała Korybuta Wiśniowieckiego. W sierpniu 1671 w obozie pospolitego ruszenia woj. sandomierskiego pod Zawichostem został wybrany na pułkownika 10 chorągwi, które zobowiązało się wystawić województwo. Wyznaczono mu pensję 6 000 złp. W l. 1672–3 R. brał udział w walkach z Turkami na czele chorągwi kozackiej, uczestniczył w bitwie chocimskiej. Był obecny na sejmie konwokacyjnym 1674 r., na elekcji w t. r. głosował na Jana Sobieskiego. Na sejmie koronacyjnym 1676 r. opowiadał się za zawarciem pokoju z Turcją. Zmarł po r. 1676.

R. był dziedzicem Raduni (obecnie Radonia) i Sławna w pow. opoczyńskim. Miał również Gawłów (w ziemi sieradzkiej?).

R. pozostawił synów: Franciszka, kaszt. żarnowskiego, Kazimierza, Jana Mikołaja i Wilhelma.

 

Niesiecki; Uruski; Elektorowie, (w r. 1669 jako Radomski); Elektorów poczet; – Matwijowski K., Pierwsze sejmy z czasów Jana III Sobieskiego, Wr. 1976; Trawicka Z., Sejmik województwa sandomierskiego w latach 1572–1696, Kielce 1985; – Pisma do wieku Jana Sobieskiego, I cz. II; Vol. leg., IV 212, 399, 707, 724, V 28, 240, 289; – AGAD: Sigillata 9 k. 93; B. PAN w Kr.: rkp. 8338 (Teki Pawińskiego) k. 68, 76v., 82, 233, 266, 317; – Red. PSB: Kartoteka posłów sejmowych XVII w.

Witold Kłaczewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.